Folia termokurczliwa służy do pakowania towarów w zgrzewki. Jest powszechnie wykorzystywana ze względu na to, że dokładnie przylega do produktów, chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi np. zabrudzeniami. Pod wpływem ciepła na powierzchni materiału powstaje skurcz pionowy oraz poziomy, który sprawia, że materiał szczelnie przylega do produktów.
Zastosowanie folii termokurczliwej
Rozwiązania tego typu są powszechnie wykorzystywane np. do pakowania produktów znajdujących się w opakowaniach z tworzywa sztucznego lub drewna, a także puszkach, czy butelkach. Stosuje się je w branży cukierniczej, chemicznej, spożywczej, poligraficznej oraz wielu innych. Za pomocą folii termokurczliwej można łączyć poszczególne produkty w zgrzewki.
Swoją popularność materiał zawdzięcza, między innymi, stosunkowo niskiej temperaturze zgrzewania, co przekłada się na wygodę jej wykorzystania. Ponadto charakteryzuje się wysoką wytrzymałością oraz przezroczystością.
Jak wygląda pakowanie produktów
Istnieją dwa sposoby wykorzystania folii termokurczliwej. Pierwszy z nich zakłada użycie tunelu, drugi polega na opalaniu przy pomocy zgrzewadła ręcznego. Niezależnie to tego, która metoda została zastosowana, proces pakowania produktów składa się z dwóch etapów – zgrzewania oraz obkurczania.
Zgrzewanie polega na wprowadzeniu produktu do maszyny wyposażonej w zgrzewadło, którego temperatura wynosi od 170 do 190 stopni C. Materiał ma kontakt z wysoką temperaturą przez 0,5-1 sekundę. Na tym etapie należy zwrócić uwagę na to, by proces odbywał się w minimalnej temperaturze zalecanej przez producenta, inaczej materiał może ulec zniszczeniu.
Gdy folia termokurczliwa zostaje zgrzana, następuje proces obkurczania, podczas którego powierzchnia materiału kurczy się, ciasno obejmując pakowane przedmioty. Jest to proces, podczas, którego materiał zostaje wystawiony na nagłą falę gorącego powietrza, które sprawia, że materiał kurczy się i przylega do powierzchni przedmiotu. Produkt najczęściej jest wystawiany na temperaturę wynoszącą około 150 stopni C.