Kiedy nie pobieramy opłaty recyklingowej za reklamówki ?

1 stycznia 2018 roku zaczęła obowiązywać ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wprowadzająca opłatę recyklingową, która sprawiła, że duża część darmowych toreb foliowych zniknęła ze sklepów.

1 stycznia 2018 roku zaczęła obowiązywać ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wprowadzająca opłatę recyklingową, która sprawiła, że duża część darmowych toreb foliowych zniknęła ze sklepów.

 1. Jest ona doliczana do obowiązującej ceny torebek lub stanowi ich całkowity koszt. Warto wiedzieć, że przepisy nie dotyczą wszystkich produktów tego typu, co sprawia, że wiele z nich nadal może być wydawanych klientom.

 

 1. Ustawa dotyczy torebek wykonanych z tworzywa sztucznego. W rozumieniu art. 3 pkt. 5 rozporządzenia(WE) nr 1907/2006 jest nim polimer, do którego mogły zostać dodane dodatki oraz inne substancje, funkcjonujący jako główny, strukturalny składnik toreb na zakupy. Mogą to być zarówno modele z uchwytami, jak i bez nich, wykorzystywane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego.

 

 1. Opłacie recyklingowej nie podlegają bardzo lekkie torebki na zakupy. Niewiele osób jednak wie, które z nich pasują do tej kategorii. Są to produkty o grubości poniżej 15 mikrometrów, stosowane ze względów higienicznych lub w charakterze opakowania żywności dostępnej luzem. Służą do tego np. woreczki, które znajdują się w sklepach, przy stoiskach z owocami albo pieczywem. Używa się ich także na w miejscach, gdzie pakowane są wędliny, mięso, masło, warzywa, sery lub ryby. W ich przypadku sklep nie ma obowiązku pobierania za nie opłat, ponieważ są niezbędne do ochrony kupowanej żywności przed zanieczyszczeniem. W ten sposób zapobiegają jej marnowaniu, co sprawia, że opłata recyklingowa ich nie obejmuje.

 

 1. Opłacie nie podlegają torby na zakupy z tworzywa sztucznego, które mają grubość materiału powyżej 50 mikrometrów.

 

 1. Stawka opłaty recyklingowej została wprowadzona przez ministra właściwego do spraw środowiska, ministra właściwego do spraw gospodarki oraz ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Ma ona na celu trwałe zmniejszenie użycia zużycia lekkich toreb na zakupy wykonanych z tworzywa sztucznego.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe

  IMIĘ I NAZWISKO

  NR TELEFONU

  ADRES EMAIL

  WIADOMOŚĆ