Moda na ekologiczne rozwiązania na dobre zagościła w naszej kulturze. I dobrze… Musimy dbać o naszą planetę, aby zostawić ją w jak najlepszym stanie dla potomnych. Starania mające na celu zmniejszenie ilości odpadów zagościły w wielu branżach, również u producentów opakowań foliowych.
Jeszcze nie tak dawno mówiono, że standardowo wykorzystywane reklamówki przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, bowiem ich rozkład trwa bardzo długo. W celu utylizacji zużytych torebek wykorzystywano metodę spalania oraz granulacji. O ile pierwsza z nich generowała duże ilości zanieczyszczeń, o tyle druga pozwalała na skuteczny recykling reklamówek. Jednak w dobie intensywnego rozwoju cywilizacyjnego zaczęto szukać jeszcze lepszego rozwiązania. Dlatego też podjęto starania, aby stworzyć materiał, który będzie równie wytrzymały, co zwyczajna folia polietylenowa, ale jednocześnie po użyciu w krótkim czasie ulegnie naturalnemu rozkładowi, bez żadnego wpływu na środowisko.
Nie trzeba było długo czekać na nowy surowiec o lepszych parametrach – polimer biodegradowalny. Jest to solidne tworzywo sztuczne, które w stosunkowo krótkim czasie ulega biologicznemu rozkładowi. Oznacza to, że podczas kompostowania zostaje przetworzony przez grzyby i bakterie. W rezultacie rozkłada się on na humus, wodę oraz dwutlenek węgla. Czas tego procesu w większości przypadków nie przekracza sześciu miesięcy.
Artykuły tworzone z folii biodegradowalne sprawiają, że być może w przyszłości będziemy wykorzystywać wyłącznie ten materiał. Oprócz tych proekologicznych właściwości, torby produkowane z polimerów odznaczają się również dużą wytrzymałością. Dzięki temu mogą być stosowane w sklepach niemal każdej branży.
Jeśli więc mamy do wyboru tradycyjne, polietylenowe reklamówki lub te wykonane z biodegradowalnych polimerów, wybierzmy te drugie. Nie stracimy na jakości i solidności, a skorzystamy z rozwiązań, które przyczyniają się do zmniejszenia generowanych przez człowieka odpadów.
Trzeba jednak przyznać, że na rynku cały czas wykorzystuje się torebki polietylenowe, dlatego nasza firma postawiła na skuteczną formę recyklingu plastikowych reklamówek, jaką jest granulacja. Zużyte worki wrzucamy do maszyny, która przetwarza je na granulki. Stanowią one materiał na nowe torebki.